Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 23 May, 2024

Płacił cudzą karta, usłyszał 95 zarzutów

Płacił cudzą karta, usłyszał 95 zarzutów

Kryminalni z komisariatu na Oruni zatrzymali 51-latka, który ukradł kartę bankomatową, a następnie posługując się nią, wypłacał pieniądze oraz płacił za zakupy. Pokrzywdzony wycenił straty na prawie 22 tys. zł. Mężczyzna usłyszał 95 zarzutów w tej sprawie. Teraz grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

fot. KMP w Gdańsku

3 grudnia 2022 roku policjanci na Oruni odebrali zgłoszenie o kradzieży karty bankomatowej oraz pieniędzy w kwocie 600zł. Do zdarzenia doszło na początku listopada 2022 roku. Funkcjonariusze podczas swojej pracy zdobyli wiele informacji dotyczących zdarzenia i wszystkie szczegółowo sprawdzili, przeanalizowali także monitoringi ze sklepów, w których dokonano płatności oraz wypłat z bankomatu kradzioną kartą. Na tej podstawie policjanci ustalili rysopis podejrzanego oraz jego miejsce zamieszkania. W miniony czwartek kryminalni do tej sprawy zatrzymali 51-letni mieszkańca Gdańska.
Funkcjonariusze ustalili, że podejrzany w okresie od 11 do 27 listopada 2022 roku, kradzioną kartą dokonał 50 nieautoryzowanych transakcji i w 8 przypadkach usiłował wypłacić nią gotówkę z bankomatu. Ponadto 33 razy przy pomocy tej karty nie, mając do tego uprawnienia, sprawdzał saldo konta bankowego pokrzywdzonego. Zgłaszający poniósł starty w wysokości ponad 22 tys. zł. Mężczyzna usłyszał 95 zarzutów w tej sprawie i odpowiadać będzie za przestępstwa kradzieży, kradzieży z włamaniem i bezprawnego uzyskania informacji. Teraz mu grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci przypominają, że w przypadku zgubienia karty płatniczej lub podejrzenia, że ktoś mógł nam ją ukraść należy ją natychmiast zastrzec lub zawiesić (czasowo zablokować-to opcja dostępna w niektórych bankach). W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Zgubioną lub skradzioną kartę zastrzec można na infolinii swojego banku, w oddziale, w niektórych przypadkach także w bankowości elektronicznej. Można również zrobić to pod ogólnopolskim numerem telefonu uruchomionym specjalnie do zastrzegania kart przez Związek Banków Polskich: (+48) 828 828 828. Numer ten warto zapisać na liście kontaktów w swoim telefonie, aby w razie potrzeby nie tracić czasu na jego szukanie. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Więcej informacji na portalu: www.zastrzegam.pl

Zródło: KMP w Gdańsku