Strona główna ZS | Gdańsk

  ZS [USA] | Gdańsk

  439
  0
  PODZIEL SIĘ

  Jeden z najbardziej cenionych nowojorskich awangardowych zespołów młodego pokolenia, Zs, wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim już 4 kwietnia 2017.

  Zs to jeden z najdziwniejszych, a jednocześnie najbardziej docenianych młodych nowojorskich zespołów. Został założony w 2000 roku i funkcjonował jako trio, następnie sekstet i kwartet, by wreszcie ustalić swój ostateczny kształt, jako trio, które tworzą: Sam Hillmer (saksofon tenorowy), Patrick Higgins (gitara) i Greg Fox (perkusja). Ich muzyczny styl był już klasyfikowany, jako brutalny-prog i post-minimalizm, czy nawet free jazz oraz instrumentalny post punk rock. Jak sami twierdzą, ich muzyka ma wyzwalać fizyczne i psychiczne ograniczenia zarówno wykonawcy, jak i słuchacza. Poprzez manipulowanie rozbudowaną techniką, unikalną syntezą instrumentalną, a także…komunikacją telepatyczną, Zs chce tworzyć utwory, które otaczają słuchacza i rozchodzą się sonicznie w czasie, przywołując niewypowiedzianą przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłe obrzędy i rytuały. Wymagają od widza pozostania w pełni świadomym rozgrywającego się „tu i teraz”.

  Ich najbardziej uznanym ostatnim albumem jest „ZS – XE” z 2015 roku, który potwierdził pozycję zespołu, jako jednego z najbardziej wyjątkowych zjawisk muzycznych na świecie. W Polsce zespół występował już na Off Festival w Katowicach oraz Unsound Festival w Krakowie, a ich występy spotkały się z dużym uznaniem publiczności i krytyków. Obecnie Zs pracują nad nowym krążkiem i 31 marca 2017 rozpoczynają swoją europejską trasę, w ramach której, poza Gdańskiem, zagrają również w: Hadze, Kopenhadze, Berlinie, Warszawie, Brnie oraz Budapeszcie.