Strona główna Xiu Xiu + Lee Ranaldo (Sonic Youth) Hanging Guitar Performance.

  Xiu Xiu + Lee Ranaldo (Sonic Youth) Hanging Guitar Performance.

  501
  0
  PODZIEL SIĘ

  Kultowy amerykański zespół Xiu Xiu w Gdańsku!
  Swoją europejską trasę koncertową rozpoczną występem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim już 20 kwietnia 2017

  Amerykański zespół Xiu Xiu (czyt. ‘Szu Szu’) w pełni utożsamia określenie „kultowy”. Założony w 2002 stał się wehikułem dla bezkompromisowej i niekomfortowo osobistej muzyki rezydującego w Los Angeles multi-intrumentalisty Jamiego Stewarta oraz świty jego współpracowników, zarówno studyjnych jak i scenicznych. Przez ten czas Xiu Xiu zdobyło pokaźne grono wtajemniczonych fanów na całym świecie, dla których ta nazwa, to nie muzyka, ale i styl życia.
  Mroczny, momentami wręcz ekstremalny wizerunek kalifornijskich postpunkowców oraz oryginalne podejście do konstruowania utworów sprawił, że Xiu Xiu stał się rozpoznawalny na całym świecie, jednocześnie cały czas trzymając się konsekwentnie na uboczu i podążając własną ścieżką. Ich styl, określany przez lidera zespołu mianem eksperymentalno-popowego, to mieszanka post-punk, avant-pop, elektroniki oraz noise. Ich muzyka potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy eksperymentalnych brzmień, choć w repertuarze Xiu Xiu nie brakuje elementów melodyjnego popu.

  Nowy album Xiu Xiu nosi tytuł „FORGET” i powstał w czasie kreatywnego maratonu, obejmującego także nagrania i koncerty projektu “Xiu Xiu Plays the Music of Twin Peaks”, współprace z Mitski nad piosenką do nadchodzącego filmu Jamesa Camerona Mitchella, muzykę do instalacji Danh Vo, nagranie wspólnego albumu z Merzbowem oraz eksperymentalną przeróbkę „Czarodziejskiego Fletu” Mozarta.
  Cała ta równoległa aktywność sprawiła, że „FORGET” odznacza się elementami nieobecnymi w poprzednich wcieleniach Xiu Xiu. Poza zdecydowanie szerszym spektrum brzmieniowym, nowa płyta przynosi najbardziej chwytliwe fragmenty w karierze zespołu.
  Album wyprodukował John Congleton (Blondie, Sigur Ros), Greg Saunier z Deerhof oraz związana z ostatnimi wcieleniami Xiu Xiu Angela Seo. Wśród gości na płycie znalazła się kompozytorka
  Charelemagne Palestine, Kristof Hahn ze Swans oraz legendarna drag queen i osobista bohaterka Xiu Xiu – Vaginal Davis.

  Kolejnymi – poza Gdańskiem – koncertami Xiu Xiu w Polsce będą:

  21 kwietnia 2017 – Enerde, Toruń
  22 kwietnia 2017 – Distorted Club @ Hydrozgadka, Warszawa
  23 kwietnia 2017 – 89, Kraków

  Bilety: przedsprzedaż – I pula: 50 zł, II pula: 55 zł, w dniu koncertu: 65 zł (miejsca stojące)
  Zniżka na kolekcjonerską kartę Sceny Odkryć: 10 zł od ceny biletu