Strona główna Ułani Kapitalizmu // koncert

  Ułani Kapitalizmu // koncert

  535
  0
  PODZIEL SIĘ

  27 maja w sopockim Teatrze BOTO nastąpi występ muzyczny zespołu Ułani Kapitalizmu ze Szczecina. Mimo swojego pocho. dzenia jeszcze nigdy nie grali nad morzem, więc tego dnia będą mieli okazję zagrać parę nut ku chwale Poseidona. Muszą zagrać dobrze, inaczej dostaną wciry trójzębem i tyle z nich będzie.

  Ułani Kapitalizmu powstali w 2010 roku w Szczecinie podczas spontanicznych jamów grupy znajomych. Improwizacje, które powstały podczas tych sesji stopniowo zaczęły przeradzać się w pełnoprawne kompozycje. Muzycznie jest to coś w duchu twórczości Franka Zappy czy zespołu King Crimson. Mimo jazz rockowego zabarwienia nie było jednak oporu przed prezentowaniem swoich fascynacji muzyką shoegaze, black metalem czy ska. Z publiki często padają porównania z grupami z nurtu yassowego. Zespół zdecydował się wykonywać swoje kompozycje na żywo. Na początku były to krótkie koncerty grane okolicznościowo (m.in. na szczecińskich Dniach Filozofa), tudzież dla grona znajomych. Stopniowo materiał robił się coraz bardziej objęty a występy zaczynały nabierać bardzo otwartego charakteru, przyzwalającego na większe żonglowanie środkami stylistycznymi, zaskakujące improwizacje oraz sceniczną gawędę cechującą się specyficznym, abstrakcyjnym dowcipem. W 2012 roku zespół zdecydował się na zorganizowanie swojej pierwszej trasy koncertowej. Trasa spotkała się bardzo dobrym przyjęciem. Napisali również ścieżkę dźwiękową do kultowej w pewnych kręgach historyjki obrazkowej Michała Pogody, „Łoś i Kot”.

  W końcu grupa podjęła decyzję nagrania swojego materiału. Powstały pracę nad płytą, którą zatytułowali „Plecak mięsa”. Wszystko powstawało w trybie DIY, muzycy samodzielnie nagrali swoje partie i złożyli je w całość, w miksie i masteringu pomógł znajomy zespołu, Jarosław Gruberski. Premiera płyty odbyła się 5 grudnia 2013 roku w siedzibie stowarzyszenia Odra Zoo.

  Chwilę po wydaniu płyty do zespołu doszedł kontrabasista Bartłomiej Czajkowski, znany wcześniej z takich składów jak Blue Crow czy Rigpa. Zaczął powstawać nowy materiał, wzbogacony o kolejny instrument, co rozwinęło znacznie brzmienie składu. W tej konfiguracji skład pokazał swoje nowe kompozycje m.in. w OFF Marinie, na otwarciu Filharmonii Szczecińskiej czy, w jego akustycznej wersji, na festiwalu Akustyczeń w styczniu 2015 roku. W grudniu 2015 roku ruszyli w trasę podczas której odwiedzili Poznań (klub Oczy, w którym został zarejestrowany album koncertowy), Wrocław (legendarne Art Cafe Kalambur), Gorzów Wielkopolski (CKN Centrala) czy Toruń (Koniec Świata). Na początku 2017 odwiedzili łódzkie radio Żak gdzie zagrali koncert transmitowany na żywo.

  W grudniu tego roku zespół zarejestrował w studiu Stobno Records cały materiał który powstawał od 2013 roku. Wydanie albumu planowane jest na 2017, również zgodnie z ideami DIY.

  Skład:

  Janusz Gądek – klawisze
  Michał Pasternacki – gitara
  Karol Firmanty – syntezatory, gitara
  Piotr Poprawski – perkusja
  Bartłomiej Czajkowski – kontrabas elektryczny

  „Plecak mięsa”, debiutancki album (2013): https://ulanikapitalizmu.bandcamp.com/album/plecak-mi-sa-2

  O „Ułanach Kapitalizmu”:
  http://ekoszalin.pl/artykul/12143-Przybyli-Ulani-do-Kawalka – relacja z koncertu w Kawałku Podłogi w Koszalinie
  https://magivanga.wordpress.com/2013/10/21/ulani-kapitalizmu-plecak-miesa-2013/ – recenzja debiutu „Plecak Mięsa”

  ***
  27 maja 2017, godz. 21.00
  BILETY: 20 zł
  Kup bilet online: https://teatrboto.interticket.pl/

  ***
  Dziękujemy firmie Victus Apartamenty za pomoc w realizacji koncertu.

  PODZIEL SIĘ
  Poprzedni artykułCzas na Twój głos
  Następny artykułĆwiczenia Stylistyczne