Strona główna Salon Poezji - Henryk Cześnik i poeci

  Salon Poezji – Henryk Cześnik i poeci

  481
  0
  PODZIEL SIĘ

  …na scenie Teatru Polskiego w Warszawie wystąpią razem: Andrzej Seweryn, Henryk Cześnik, Olo Walicki i POECI: Jacek Dehnel, Jarosław Mikołajewski, Piotr Matywiecki, Andrzej Sosnowski oraz Tadeusz Dąbrowski…
  Malowanie na żywo, koncert i wybitne wiersze czytane przez samych autorów – wszystko to podczas jednego wydarzenia!

  Salon Poezji
  „Henryk Cześnik i poeci”
  Słowobraz, czyli autorski teatr rysowania i spotkanie z żywą książką

  26 marca 2017 r., godz. 12:00
  Duża Scena Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie

  Wystąpią:
  Andrzej Seweryn
  Henryk Cześnik
  Olo Walicki
  i POECI: Jacek Dehnel, Jarosław Mikołajewski, Piotr Matywiecki, Andrzej Sosnowski oraz Tadeusz Dąbrowski

  W Salonie Poezji Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie czeka nas niezwykłe spotkanie OBRAZU i SŁOWA, MALARTSWA i POEZJI, MALARZA i POETÓW w towarzystwie wybitnego aktora oraz muzyka. Jest ono pokłosiem niezwykłej wystawy, jaka miała miejsce w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a także powstałej po niej księgi, na kartach której Malarz i Poeci po raz pierwszy weszli w dialog. Teraz, na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, to pierwsze spotkanie ożyje – Malarz namaluje obraz, Poeci przeczytają wiersze. Co z tego wyniknie? Można to sprawdzić – jak to w teatrze – tylko na żywo.

  Co było pierwsze: wiersze czy obrazy? A jakie to ma znaczenie?
  W świecie sztuki panuje bezczas, teksty kultury wpadają na siebie niespodziewanie i mówią: „Świetnie wyglądasz, odmłodniałeś”, wchodzą w dialog, w którym zatraca się metryka, bo „poeta ma lat 90 / i ma lat 9 / i ma lat 900”, jaki pisał – pisze – Tadeusz Różewicz.
  Pokazałem kilkunastu poetom, których lubię czytać, obrazy Henryka Cześnika i poprosiłem ich o jeden wiersz, który mógłby dobrze (lub źle) się poczuć w towarzystwie konkretnego płótna. Niemal wszyscy przesłali mi utwory niepublikowane dotąd w książkach, a niektórzy napisali zupełnie nowe wiersze: przytakujące Cześnikowi, polemizujące z Cześnikiem albo jedno i drugie (…).
  Dobry wiersz nie potrzebuje towarzystwa obrazu – i odwrotnie. Lecz na ich styku może pojawić się coś, o czym nie marzyło się ani poecie, ani malarzowi. Słowodzenie? Słowidzenie? Słowobraz? Nowe znaczenie (…).
  Tadeusz Dąbrowski

  Wystawa obrazów Henryka Cześnika odbyła się w dniach 4–10 listopada 2015 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, nietuzinkowym dziele architektury autorstwa włoskiego architekta, profesora Renato Rizziego (otwartym we wrześniu 2014 roku).
  Cześnik, też profesor, wykorzystał niekonwencjonalne wnętrza budynku, rozwieszając swe płótna w starannie dobranych miejscach. Zwiedzając wystawę, zwiedzało się również teatr; także przychodząc na przedstawienie, widzowie mogli obcować z malarstwem. Podobnie w obrazach Cześnika, gdzie nie brak odniesień teatralnych, scenicznych czy aktorskich, tak w dziele Rizziego mamy wyraźne osadzenie w grafice, malarsko potraktowanych przestrzeniach czy zaskakujących perspektywach. Tu i tu mamy do czynienia z nieprzewidywalną geometrią, nasyceniem kodami kulturowymi.
  Tak więc jedno komentowało i dookreślało drugie, w rzadkiej symbiozie architektury i malarstwa. Sam wernisaż też miał teatralny charakter, gdyż licznie przybyli miłośnicy malarstwa Mistrza mogli zobaczyć Jego samego w działaniu – przy pracy nad jednym z obrazów. Przestrzeń dopełniał saksofon, niczym akustyczny komentarz do tego, co się działo.
  Jerzy Limon

  Bilety: 8 zł

  Bilety dostępne są online na: https://teatrpolski.bilety24.pl/tickets/type/id/146799
  oraz w kasie Teatru Polskiego w Warszawie: Kasa Główna, ul. Krakowskie Przedmieście 6, czynna: pon.–pt.: 10.00–19.00, sob.–niedz.: 12.00-19.00 oraz Kasa Dużej Sceny, ul. Kazimierza Karasia 2, czynna godzinę przez spektaklem/wydarzeniem
  Kontakt do kas biletowych Teatru Polskiego w Warszawie:
  tel. 22 826 92 76, e-mail: bilety@teatrpolski.waw.pl