Strona główna Pochód królów - wystawa prac Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej

  Pochód królów – wystawa prac Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej

  422
  0
  PODZIEL SIĘ

  W kwietniu, miesiącu urodzin Williama Szekspira, zapraszamy na wystawę niesamowitych prac ALEKSANDRY BALISZEWSKIEJ – WALICKIEJ pt. „POCHÓD KRÓLÓW” – cyklu ilustracji inspirowanych dramatami Williama Szekspira.

  Wernisaż wystawy: 1 kwietnia 2017, godz. 16:30.
  Wystawa czynna będzie codziennie w godzinach otwarcia kas GTS (14:00 – 19:00) do 3 maja 2017.
  Wstęp na wernisaż oraz wystawę jest wolny.

  Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie koncert solowy Ola Walickiego – syna artystki.
  Słowo wstępne: prof. Tomasz Bogusławski
  Aranżacje graficzne: Kuba Karłowski

  Teatr obecny jest w jej życiu od początku. Właściwie można powiedzieć, że urodziła się w teatrze: w domu, w którym spędziła dzieciństwo, mieściła się sala teatralno-widowiskowa dla 650 widzów, ze sceną, balkonami i kotarami. Sala, w której regularnie odbywały się koncerty i spektakle, mieściła się blisko rynku w Wejherowie. Wraz z hotelem i restauracją, tworzyła rodzinny interes prowadzony od lat 20-tych XX wieku przez dziadka Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej, Leona Prusińskiego seniora.

  – Analiza złożonych wątków akcji, opisów ludzkich emocji i dramatów zainspirowała mnie do stworzenia cyklu grafik ilustrujących to, co najbardziej poruszyło mnie w sztukach Szekspira – mówi artystka – Walka o władzę, przemoc, nienawiść, oszustwa, wulgarność, fałsz, podstęp – ale i poszukiwanie dobra, miłości, przyjaźni i zatracenie w dochodzeniu do prawdy i sensu życia – dodaje Baliszewska-Walicka.

  Wystawa w Teatrze Szekspirowskim obejmuje ilustracje jej autorstwa do następujących utworów Szekspira: „Romeo i Julia”, „Makbet”, „Hamlet” i „Burza”. Prace wykonane są w technice mieszanej (rysunek, grafika, akwarela, kolaż), reprodukowane cyfrowo i eksponowane w formie wielkoformatowych wydruków.

  Aleksandra Baliszewska-Walicka
  Urodziła się w 1939 roku w Wejherowie. Ukończyła studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni malarskiej prof St. Borysowskiego, graficznej prof Z. Karolaka i tkaniny dekoracyjnej prof J. Wnukowej. Była laureatką szeregu nagród, m.in. „Gdański Plakat Roku”, oraz trzykrotnie zajęła pierwsze miejsce w konkursie na plakat „Jarmark Dominikański”. Uczestniczyła w wielu wystawach malarskich i graficznych w kraju i za granicą. W latach 1967 – 1974 pracowała jako grafik w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Od 1988 do 2002 była pedagogiem i wychowawcą w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. W latach 2000 – 2010 była wykładowcą w SNP in. Mariana Mokwy w Gdańsku. W ostatnich latach aktywnie tworzy i prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.