Strona główna Otwarcie fotograficznej wystawy Leszka J. Pękalskiego

  Otwarcie fotograficznej wystawy Leszka J. Pękalskiego

  503
  0
  PODZIEL SIĘ

  Leszek J. Pękalski „Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskigo”

  Wernisaż: 24 lutego 2017 r. o godz. 19:00
  Wystawa: 25 lutego – 26 marca 2017 r.
  (od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00)

  Wystawa powstała dzięki pomocy finansowej Województwa Pomorskiego w postaci stypendium twórczego dla autora.

  LESZEK JERZY PĘKALSKI
  Ur. 1944 – fotografik, dydaktyk fotografii, nauczyciel akademicki, z wykształcenia fizyk-teoretyk. Członek ZPAF, rzeczoznawca MKiDN ds. fotografii artystycznej, członek honorowy Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. 11 wystaw indywidualnych eksponowanych w kraju i zagranicą, ok. 200 akceptacji na wystawach krajowych i zagranicznych, nagrody i wyróżnienia. Liczne publikacje w prasie i wydawnictwach książkowych, współautor (z Mirosławem Wiśniewskim) albumu „Polska – dwory, dworki” (Jumar 1995), autor bestselerowego, wysoko ocenianego podręcznika „Kalejdoskop fotografii” (Helion 2012, nakład wyczerpany).
  Fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas wielokrotnych odwiedzin u Józefa Chełmowskiego, na przestrzeni lat 2000 – 2015, ostatnie już po jego śmierci. Stanowią wybór spośród około tysiąca zdjęć.

  JÓZEF CHEŁMOWSKI (1934-2013) – wybitny, wręcz wielki twórca ludowy z Kaszub. Malarz, rzeźbiarz, filozof, twórca książek w jednym egzemplarzu, instrumentów, które „prawie” grały i maszyn, które ”prawie” (albo rzeczywiście) działały, uroczy gaduła. Czytywał Goethego w oryginale, komentował w swej twórczości wydarzenia w kraju i na świecie, tworzył do ostatnich dni życia. Nie dbał o trwałość swoich dzieł, uważał, że mogą umrzeć wraz z nim, co niestety w dużej części ma miejsce i woła o pilną konserwację. „Czarodziejski ogród”, który starałem się zdokumentować swoimi zdjęciami, jest wspólnym dziełem Pana Józefa i jego żony. Pani Jadwiga Chełmowska przez te wszystkie lata troskliwie sadziła i pielęgnowała drzewa i kwiaty, którym ów ogród wiele ze swojego uroku zawdzięcza. Czyni to do dziś.

  Patroni medialni: Trójka – Program 3 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, CoJestGrane24, Radio Gdańsk, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Trojmiasto.pl, Pomorskie.eu, In Your Pocket