Strona główna O Polski Festiwal

  O Polski Festiwal

  552
  0
  PODZIEL SIĘ

  Celem jest łączyć a nie dzielić.

  O POLSKI festiwal jest formą otwartą, hołdem dla polskiej piosenki i artystów, bez których nie sposób sobie wyobrazić czym byłaby kultura polska. To inicjatywa niezależna, niezwiązana z żadną stroną polityczną.

  Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się 19 czerwca 1963 roku. Zainicjowali go: Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz i Lucjan Kydryński pod hasłem „Kto chce – niech śpiewa”. Istniał przez 54 lata, nie odbył się tylko raz – w 1982 r. z powodu ogłoszenia stanu wojennego.

  W Opolu debiutowali i wielokrotnie występowali:
  Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Łucja Prus, Skaldowie, Anna German, Anna Jantar, Violetta Villas, Karin Stanek, Urszula Dudziak, Kalina Jędrusik, Czesław Niemen, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Janusz Kofta, Wojciech Młynarski

  Wolność słowa to kwestia wyboru, a pielęgnowali ją najwięksi i zaklinali w postaci poezji czytanej lub śpiewanej, by przetrwała do dziś. Piosenki przetrwały, choć świat wciąż jest tak samo dziwny i z coraz to innej strony próbuje im tę możliwość wolności odebrać.

  Zapraszamy tych, dla których wolność słowa jest ważna, którzy staną po obu stronach sceny, żeby stworzyć jedność ponad podziałami. Przynieście instrumenty i teksty inspirujące Was do tej idei. Jerzy Gruza powiedział : „Kiedyś to był spontan, który pozwalał ludziom wyrażać to, co chcieli.” Bądźmy spontaniczni. Ninech ten wieczór zależy w równym stopniu od Artystów, jak i od Widzów.

  „Kto chce – niech śpiewa”.

  Zapraszam – Magdalena Smuk.

  Więcej o idei o POLSKIEGO festiwalu

  https://www.facebook.com/events/1342390959207924/?ti=cl

  Teatr BOTO, 11 czerwca, godz. 20.00
  WSTĘP WOLNY

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here