Strona główna Memphis Mix // koncert

  Memphis Mix // koncert

  598
  0
  PODZIEL SIĘ

  Memphis Mix w Teatrze BOTO
  14 czerwca 2017, godz. 17:00
  WSTĘP WOLNY

  ***
  Idea projektu „Memphis in Poland” zrodziła się w 2015 roku podczas wielkiej międzynarodowej imprezy o nazwie „Memphis in May”, której przewodnim tematem była Polska. Festiwal honorujący nasz kraj wygrał wtedy konkurs popularnego dziennika amerykańskiego USA Today na najlepsze wydarzenie kulturalno-oświatowe na Południu USA.

  Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA i honorowy gość MIM 2015 jest autorem pomysłu „Memphis in Poland Festival”, a Polish-American Society of Memphis (www.pasofmemphis.com) jest głównym jego realizatorem. Celem projektu jest nie tylko rewanż za piękne uhonorowanie Polski i Polaków przez Memphis, kolebkę bluesa, rock’n’rollu i soulu, ale przede wszystkim wykorzystanie sukcesu memfiańskiej imprezy do zacieśnienia więzów między Polską i Ameryką na niwie powstałych wspólnych zamiłowań muzycznych, kulturalnych i podobnych dążeń obydwu narodów w niedawnej ich historii.

  Wydarzenia związane z festiwalem „Memphis in Poland” zaplanowane są na czerwiec tego roku w Sopocie, Gdańsku i Warszawie. Główna, muzyczna część programu odbędzie się w Operze Leśnej 17 czerwca. W finałowym koncercie wezmą udział znani na Południu Stanów Zjednoczonych artyści amerykańscy i polski zespół muzyczny Sławka Wierzcholskiego „Nocna Zmiana Bluesa” (www.nocnazmianabluesa.pl), który występował w Memphis kilka lat temu w „International Blues Challenge”. Dwie grupy artystów z USA zaprezentują muzykę typową dla Memphis – rock, blues i soul. Pierwszy z tych zespołów, to grupa „Memphis Mix”, którą utworzył dr Marcin Arendt (www.marcinarendt.com), profesor w Rudi Scheidt School of Music (www.memphis.edu/music/) Uniwesytetu w Memphis oraz muzyk grający w orkiestrze symfonicznej IRIS Orchestra (www.irisorchestra.org) i jednocześnie jej menedżer. W skład grupy bluesowo-rockowo-soulowej Marcina Arendta (skrzypce i mandolina) wchodzą też Susan Marshall i Rebecca Arendt (śpiew), Heather Trussell (skrzypce), Joe Restivo (gitara), Sam Shoup (gitara basowa) i Pee Wee Jackson (perkusja). Tłem dla tego zespołu będzie kilkuosobowy zespół smyczkowy utworzony z artystów studiujacych w Rudi Scheidt School of Music i w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Druga grupa amerykańska to „Rock for Human Rights”, której liderem jest Wil Seabrook (śpiew, gitara, www.wilseabrook.com). W skład tego zespołu wchodzą Cassidy Turbin (perkusja, www.cassidyturbin.com), Tieg Johnson (śpiew, gitara, pianino) i Chris Rolontz (bas).

  „Memphis Mix” zagra też 13 czerwca w Muszli Koncertowej przy Molo i 14 czerwca w Teatrze BOTO, zaś muzycy „Rock for Human Rights” wystąpią dodatkowo 15 czerwca w Muszli Koncertowej przy Molo i 16 czerwca w Klubie Atelier.

  Występ „Rock for Human Rights” jest tematycznie związany z oświatową częścią Festiwalu. Głównym jej elementem będzie wystawa „Freedom Award” organizowana wspólnie przez przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Memphis National Civil Rights Museum. Lech Wałęsa był laureatem Nagrody Wolności w 1999 roku. Inauguracja wystawy, połączona z występem „Memphis Mix”, zaplanowana jest w ECS na 12 czerwca. Imprezie tej towarzyszyć będą wykłady w Muzeum Sopotu: dr Noelle Trent z NCRM, n.t. walka o prawa obywatelskie w USA (13, 14 i 15 czerwca) i Wila Seabrooka (16 czerwca) – n.t. praw człowieka, zawartych w deklaracji ONZ.

  Memphis jest znany na Południu USA nie tylko z muzyki i wspomnianej najnowszej historii, ale także ze słynnego „barbecue”. Smakosze grilowanej wieprzowinny, kurczaków, żeberek i innych rodzajów mięs w memfiańskim stylu będą mieć okazję skosztowania tych delicji 17 i 18 czerwca na Sopockim Hipodromie w ramach imprezy „Memphis BBQ Fest”.

  W czasie Festiwalu, dzięki połączeniu internetowemu, rozegrany będzie też turniej szachowy pomiędzy uczniami sopockich szkół; Szkoły Podstawowej im. Matejki (www.sp8.sopot.pl) i Niepublicznej Szkoły Podstawowej Lokomotywa (lokomotywa.edu.pl) a memfiańską Douglas Elementary School (www.scsk12.org/schools/douglass.es/site/index.shtml). Koordynatorką turnieju będzie prowadząca EDUKACJĘ SZACHOWĄ w szkołach i przedszkolach Trójmiasta mgr pedagogiki Marzena Gajlewicz (www.bodymind.edu.pl). Trzymajmy kciuki za polskich uczniów i, po amerykańsku, skrzyżowane palce za uczniów reprezentujących Memphis!

  Więcej informacji www.memphisinpoland.com