Strona główna Jose Gonzalez i The String Theory

  Jose Gonzalez i The String Theory

  539
  0
  PODZIEL SIĘ

  Jose Gonzalez i The String Theory w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

  Termin: 1 lutego 2017, godz. 20:00
  Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski

  Bilety (dostępne od 30.09.2016):

  90 zł (do 31.12.2016)
  110 zł (od 01.01.2017)

  Czarodziej nostalgicznych klimatów, kompozytor, wokalista i wirtuoz gitary José González wspólnie z The String Theory 1 lutego 2017 zagrają koncert w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

  Urodzony w 1978 roku w Szwecji González jest kompozytorem, wokalistą i autorem tekstów. Zaczynał od występów w grupie Back Against The Wall w Göteborgu. Muzyka zespołu inspirowana była twórczością Black Flag, The Misfits i Dead Kennedys. Debiutancka płyta Gonzáleza zatytułowana „Veneer” ukazała się w 2003 roku w Europie, a dwa lata później
  w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Album oprócz jego własnych utworów, zawierał także covery m.in. „Heartbeats” grupy The Knife, który w jego wykonaniu bardzo szybko stał się ogromnym przebojem. W samej Wielkiej Brytanii płyta sprzedała się w niemal półmilionowym nakładzie.
  Drugi album zatytułowany „In Our Nature”, wydany we wrześniu 2007 roku, zebrał bardzo pochlebne recenzje w mediach, podobnie jak debiut artysty. „In Our Nature” zawierała między innymi cover utworu „Teardrop” zespołu Massive Attack. 16 lutego 2015 ukazał się najnowszy album José Gonzáleza zatytułowany „Vestiges & Claws”. Album w całości został nagrany
  i wyprodukowany przez Gonzaleza. Nawet partie perkusji nagrywał sam. Wszystko po to, by stworzyć niezwykle osobisty album, pełen delikatnego, gitarowego folku, przesyconego melancholią i nieoczekiwaną rytmiką.
  José González uchodzi za skromnego, a jednocześnie pełnego twórczej pasji artystę. W swojej twórczości oddaje hołd takim twórcom jak Nina Simone, Chet Baker, Nick Drake, Caetano Veloso czy Cat Power. Ma krystalicznie czysty głos, śpiewa melancholijne melodie, a głębokie akordy jego gitary brzmią jak u argentyńskich mistrzów. Nie bez powodu uważany jest za jednego z największych talentów muzycznych XXI wieku.

  Owocna współpraca między Gonzálezem a awangardową grupą The String Theory zrodziła się podczas interdyscyplinarnych warsztatów w Gӧteborgu w 2009 roku. Wówczas 50 artystów z różnych dziedzin sztuki: muzyków, projektantów, filmowców i poetów wzięło udział w spontanicznym procesie twórczym, którego wynikiem były nowe wersje istniejącego już materiału muzycznego.
  Rezultat pracy warsztatowej został zaprezentowany publiczności podczas koncertu w Gӧteborgu w 2010 roku. Występ zebrał niezwykle pozytywne recenzje, w których wykonane utwory porównano do kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Arnolda Schönberga czy Nico Muhly.
  The String Theory to kolektyw artystyczny, think tank i eksperymentalna orkiestra kameralna w jednym. Artyści tworzą głównie w Berlinie i Gӧteborgu, eksperymentując z brzmieniami współczesnej muzyki klasycznej, elektro, noise, Neue Musik oraz popu.
  Połączenie muzycznej błyskotliwości i wyjątkowego głosu Gonzáleza z bogatym brzmieniem i nieszablonowym podejściem do istoty współczesnej orkiestry kameralnej The String Theory okazało się strzałem w dziesiątkę.
  W 2017 roku José González i The String Theory zapowiadają kolejną wspólną trasę koncertową, podczas której pojawią się utwory z nowej płyty Gonzáleza „Vestiges & Claws” inspirowanej brazylijską muzyką lat 70., amerykańskim folk rockiem oraz zachodnioafrykańskim bluesem.
  W ramach tej trasy muzycy zagrają również w Polsce – w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.