Strona główna Ćwiczenia Stylistyczne

  Ćwiczenia Stylistyczne

  472
  0
  PODZIEL SIĘ

  Projekt muzyczno-teatralny Ćwiczenia Stylistyczne wraca na scenę Teatru BOTO. Małgorzata Brajner, Piotr Jankowski oraz Marcin Nenko, zainspirowani niezwykłą książką Raymonda Queneau, uruchomili wodze swojej aktorskiej i muzycznej fantazji, a gramy:

  25 czerwca (niedziela) , godz. 19:00

  ***
  Wielki literacki eksperymentator Raymond Queneau (1903 – 1976) zawdzięcza światowy sukces dwóm dziełom: powieści „Zazi w metrze” i ĆWICZENIOM STYLISTYCZNYM, powstałym w 1947 roku. Inspiracją do Cwiczeń okazał się koncert, podczas którego wykonano fugę Bacha. Queneau pomyślał, że interesujące byłoby stworzenie w literaturze czegoś podobnego, co powstaje dzięki zwielokrotnieniu wariacji, niemal ad infinitum.

  Tekst przez długie lata uchodził za nieprzekładalny. Ćwiczenia napisane są bowiem zgodnie z zasadami kombinatoryki, dzięki którym błahy, wręcz niegodny uwagi incydent w autobusie, opowiadany jest na 99 sposobów z wykorzystaniem wszelkich możliwych figur retorycznych i stylów literackich. Zadania przełożenia podjął się z sukcesem Jan Gondowicz, a książkę wydał w 2005 roku Czuły Barbarzyńca. Muzyczność, matematyczność, niepohamowana swoboda mutacji, gra przypadku i symetrii, inwencji i konwencji uwiodła twórców na tyle, że postanowili uruchomić wodze aktorskiej i muzycznej fantazji.

  Raymond Queneau
  ĆWICZENIA STYLISTYCZNE
  Przekład: Jan Gondowicz
  Koncept: Małgorzata Brajner
  Reżyseria, wykonanie: Małgorzata Brajner, Piotr Jankowski, Marcin Nenko
  Opracowanie muzyczne: Marcin Nenko
  Głos: Krystyna Czubówna, Jacek Labijak
  Opracowanie graficzne: Piotr Białas
  Zdjęcia promocyjne: Jurek Bartkowski/SOPOGRAFIA
  Czas trwania: ok. 60 min

  Zrealizowano ze wsparciem finansowym Gminy Miasta Sopotu.
  Zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego.
  Prawa do tekstu chronione są przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

  ***
  Bilety: 35 zł, 30 zł (emeryci, studenci, uczniowie, karta sopocka), 20 zł (wejściówka dla studentów kierunków związanych z teatrem).