Strona główna Chylonia z dawnych lat – wykład Małgorzaty Sokołowskiej

  Chylonia z dawnych lat – wykład Małgorzaty Sokołowskiej

  418
  0
  PODZIEL SIĘ

  Już za kilka dni kolejny wykład o historii Gdyni. Tym razem Małgorzata Sokołowska zabierze nas w podróż po przedwojennej Chyloni i Cisowej.

  Dwa kościoły, dwie szkoły powszechne (w 1939 r. gotowa była trzecia), trzy karczmy-restauracje, dworzec, poczta, dwa młyny, dwie kuźnie, tartak, cztery piekarnie, rzeźnia z chłodnią i sklepem mięsnym, Straż Pożarna, wędzarnia ryb, fabryka octu i kiszonek… Było też kino „Lily”, posterunek policji oraz nadleśnictwo z małą osadą. W letnie niedziele pływano po stawie Kriesla, w wielkie okazje tańczono na polanie Antoniego Vossa u podnóża Świętej Góry, chór „Dzwon Kaszubski” odbywał próby w restauracji „Wygoda” Antoniego Troki, w Dworze Lipowym prowadziło zajęcia Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a dożynki i odpusty urządzano z udziałem całej okolicy!

  Minęło wiele lat, Chylonia i Cisowa zmieniły się nie do poznania, zabudowane ponurą „wielką płytą”, jednak spotkania z dawnymi mieszkańcami i wciąż pielęgnowane wspomnienia sprawiają, że pod tą płytą przetrwała i wciąż jest żywa kaszubska dusza.

  Spotkanie odbędzie się w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych PPNT, al. Zwycięstwa 96/98 (budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej).

  Zapraszamy we wtorek 6 czerwca o godz. 17.00.

  WSTĘP WOLNY

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here