35 nowoczesnych niskopodłogowych klimatyzowanych i monitorowanych tramwajów Swing 120 NaG zasili gdański tabor do końca 2011 roku. Pierwszy pojazd z bydgoskich zakładów PESA SA pojawi się w Gdańsku we wrześniu tego roku, a do ruchu włączony zostanie na przełomie września i października.
6 sierpnia z wizytą do bydgoskich zakładów udali się prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz, zastępca prezydenta - Maciej Lisicki oraz przedstawiciele Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku: prezes ZKM - Jerzy Zgliczyński i wiceprezes - Leszek Krawczyk. Na hali produkcyjnej obejrzeli pierwszy montowany tramwaj typu Swing 120 NaG, który we wrześniu dotrze do Gdańska.
W tym roku do naszego miasta dostarczonych zostanie łącznie 5 tramwajów 120 NaG, a pozostałe 30 pojawi się na gdańskich torach do końca 2011 roku. Tramwaje z PESY to nowoczesne pojazdy II generacji - wyposażone w system klimatyzacji i 9 kamer wewnętrznego monitoringu. Każdy z nich jest wyposażony w aparaturę umożliwiającą diagnostykę pojazdu na odległość - np. z poziomu zajezdni. Wraz ze zmodernizowanymi \"Dortmundami\" nowe pojazdy zastąpią wysłużone wagony 105N.
- Z PESĄ od samego początku współpracuje nam się bardzo dobrze - budowę tramwajów konsultujemy na każdym etapie. PESA jest zakładem na najwyższym światowym poziomie, co widać po efektach. Jesteśmy przekonani, że tramwaje przypadną do gustu gdańszczanom i staną się wizytówką miasta - powiedział podczas wizyty w zakładach PESA w Bydgoszczy prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz.
Pojazdy szynowe PESY jeżdżą w wielu krajach, np. we Włoszech i Ukrainie oraz właściwie w każdym z naszych województw. Model Swing 120 NaG (G jak Gdańsk) zaprojektowany został specjalnie dla Gdańska, a powstawał przy udziale gdańskich motorniczych i pracowników technicznych ZKM, którzy współdecydowali o parametrach tramwaju.
Wysuwane rampy zapewniające przewóz osób niepełnosprawnych, skuteczne układy klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji zapewniać będą dobre warunki podróżowania niezależnie od pory roku, system wykrywania i likwidacji poślizgów, funkcjonujący we wszystkich fazach rozruchu i hamowania i... pierwszy w Polsce system, który pokazywał będzie, na monitorach zamieszczonych we wnętrzu pojazdu, przebieg trasy. Dzięki temu systemowi pasażer będzie mógł na bieżąco śledzić trasę przejazdu, zobaczyć na mapie Gdańska w jakim dokładnie miejscu się znajduje i jaka odległość dzieli go od \"jego\" przystanku. Na monitorze prezentowane będą również charakterystyczne miejsca i obiekty, obok których pojazd będzie w danym momencie przejeżdzał.
Koszt nowych pojazdów to 305 520 696 zł, wartość jednego pojazdu to ok. 7 mln zł. Znaczną część środków na ten cel (37,5 %) udało się pozyskać ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Z tego samego źródła finansowana była m.in. modernizacja taboru autobusowego w Gdańsku.