Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 21 Mar, 2023

Unia Europejska przekaże 169 mln na rozbudowę lotniska

Unia Europejska przekaże 169 mln na rozbudowę lotniska

W siedzibie Ministerstwa Infrastruktury, Zarząd Portu Lotniczego Gdańsk podpisał dwie umowy na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 -2013.

Pierwsza umowa dotyczy projektu \"Port Lotniczy w Gdańsku - modernizacja infrastruktury lotniskowej po stronie Airside\", który realizowany jest w ramach działania 6.3 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt został wyceniony na 93 mln złotych, a dofinansowanie wyniesie 45,6 mln złotych.


- Wcześniej podpisaliśmy już trzy inne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych. Są to umowy pozwalające na zakup lotniskowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego, budowę drogi patrolowo - technicznej (etap II) oraz budowę bazy technicznej do przechowywania sprzętu zimowego - mówi Tomasz Kloskowski, Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Druga umowa dotyczy zakupu systemów do kontroli bezpieczeństwa pasażerów i kontroli, która realizowana jest w zakresie działania 8.4, związanego z bezpieczeństwem i ochroną transportu lotniczego. Projekt wyceniony został na 48 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 14,54 mln zł.

- W najbliższych tygodniach planujemy podpisanie już ostatniej umowy na dofinansowanie w ramach programu POIiŚ. Umowa, w ramach działania 6.3, związana będzie z najwyższym dofinansowaniem unijnym i dotyczyć będzie projektu 6.3-2 „Budowa drugiego terminalu pasażerskiego wraz z infrastrukturą oraz rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej - dodaje Prezes Kloskowski.

Całkowite dofinansowanie inwestycji w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 169 milionów złotych.