Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 27 Mar, 2023

Ukradli i oszukali prawie na milion złotych

Ukradli i oszukali prawie na milion złotych

Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Gdańsku rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się między innymi kradzieżą samochodów i ich sprzedażą. Funkcjonariusze zatrzymali trzy osoby, matkę i jej dwóch synów, odpowiedzialnych za ten proceder. O ich tymczasowym aresztowaniu w najbliższym czasie zadecyduje sąd.

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Gdańsku zatrzymali trzy osoby w wieku od 26 do 56 lat, członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się między innymi kradzieżą ciągników siodłowych z naczepami oraz luksusowych samochodów w Polsce i na terenie Niemiec. Zatrzymani to dwaj bracia i ich matka. Proceder obmyślili w ten sposób, że najpierw kradli np. ciągnik siodłowy, często z naczepą wypełnioną towarem, a następnie przerabiali jego numery identyfikacyjne. Następnym elementem ich planu było pozbycie się zawartości naczepy. Sam samochód sprzedawali firmie leasingowej poprzez założoną przez siebie działalność gospodarczą. Potem, ten sam samochód podstawione przez nich osoby, brały w leasing. Nie zamierzając jednak płacić więcej, niż kilka rat, zgłaszały jego fikcyjną kradzież. Wówczas to, ponownie przerabiano numery identyfikacyjne i zdarzało się, że ten sam ciągnik sprzedawany był ponownie tej samej firmie leasingowej, ale już z innymi numerami. Przestępstwa te możliwe były również, dzięki pomocy jednego z pracowników firmy leasingowej, który pomagał w przygotowaniu dokumentacji i wyłudzeniu pieniędzy. Zdarzało się, że grupa obracała dokumentacją samochodów, które faktycznie nie istniały. Funkcjonariusze ustalili, że grupa wyłudziła w sumie ponad milion złotych.

Zatrzymany został również paser, u którego policjanci znaleźli sprzęt pochodzący z kradzieży tira z towarem. W stosunku do członów grupy wystąpiono z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.