Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 25 Mar, 2023

Swing 120 NaG - nowoczesny tramwaj już w Gdańsku

Swing 120 NaG - nowoczesny tramwaj już w Gdańsku

W nocy do Gdańsk dotarł jeden z 35 nowoczesnych niskopodłogowych klimatyzowanych i monitorowanych tramwajów Swing 12 NaG. Do ruchu powinien zostać włączony jeszcze na przełomie września i października.

W tym roku do naszego miasta dostarczonych zostanie łącznie 5 tramwajów 120 NaG, a pozostałe 30 pojawi się na gdańskich torach do końca 2011 roku. Tramwaje z PESY to nowoczesne pojazdy II generacji - wyposażone w system klimatyzacji i 9 kamer wewnętrznego monitoringu. Każdy z nich jest wyposażony w aparaturę umożliwiającą diagnostykę pojazdu na odległość - np. z poziomu zajezdni. Wraz ze zmodernizowanymi \"Dortmundami\" nowe pojazdy zastąpią wysłużone wagony 105N.

Producentem nowych gdańskich tramwajów jest bydgoska firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna Holding. PESA SA wyłoniona została, spośród sześciu producentów, w przetargu rozpisanym na początku 2009 roku przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. Ocenie podlegały rozwiązania techniczne oraz cena. Umowa z PESA SA podpisana została 9 września 2009 roku.

- Z PESĄ od samego początku współpracuje nam się bardzo dobrze - budowę tramwajów konsultujemy na każdym etapie. PESA jest zakładem na najwyższym światowym poziomie, co widać po efektach. Jesteśmy przekonani, że tramwaje przypadną do gustu gdańszczanom i staną się wizytówką miasta - powiedział podczas wizyty w zakładach PESA w Bydgoszczy prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz.