Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 21 Feb, 2024

Studio Architektoniczne Kwadrat wygrywa konkurs na projekt muzeum II Wojny Światowej

Studio Architektoniczne Kwadrat wygrywa konkurs na projekt muzeum II Wojny Światowej

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni wygrało konkurs architektoniczny na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej budynku jako nowego elementu tożsamości miasta Gdańska wraz z koncepcją zagospodarowania terenu z uwzględnieniem charakteru i rangi miejsca oraz jego położenia. Zwycięzca otrzymał 80 tys. euro nagrody.

Na uroczystościach w Politechnice Gdańskiej nie zabrakło premiera Donalda Tuska, który sam w Specjalnym liście zachęcał do udziału w konkursie. - Chcę podziękować wszystkim którzy włożyli swój wysiłek w przygotowanie tego konkursu. Wszystkim, dzięki którym idea ta nabrała sensu materialnego. Ważną rolę odegrał tutaj prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Jego patronat nad tym projektem jest bezcenny. Miasto Gdańsk jest fenomenem w historii naszego kraju - przyznał Donald Tusk.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. dr hab. Paweł Machcewicz przyznał, że muzeum w Gdańsku będzie na pewno korzystać z doświadczenia Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. - Na pewno będziemy korzystać z ich doświadczenia. Nie będziemy jednak kopią warszawskiego muzeum - przyznał dyrektor Machcewicz.

Łączna pula nagród w konkursie wyniosła 200.000 euro.