Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 21 Mar, 2023

Oszukiwał na teście IQ

Oszukiwał na teście IQ

Gdańscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 26-letniego mężczyznę, który oszukał kilkanaście tysięcy osób w całej Polsce oferując zatrudnienie w różnych sklepach w charakterze m.in. sprzedawcy. Proponował ok. 3 tys. zł. wynagrodzenia. Warunkiem otrzymania pracy było przesłanie swojego CV oraz wypełnienie testu IQ, za który trzeba było zapłacić ok. 47 zł. Kontakt z mężczyzną urywał się, kiedy ten otrzymywał wynik testu na inteligencję.

- Policjanci ustalają kolejnych pokrzywdzonych. Grozi mu do 8 lat więzienia. Jakiś czas temu do gdańskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą zgłosił się przedstawiciel jednej z sieci sklepów odzieżowych, który poinformował, że jakiś mężczyzna ogłasza się na Internecie podając się za pośrednika jego firmy. Z jego relacji wynikało, że mężczyzna ten proponuje pracę w jego firmie na stanowisku sprzedawcy za wynagrodzenie w wysokości ok. 3 tys. zł. Warunkiem zatrudnienia było przesłanie na jego adres mailowy swojego CV oraz wyniku wypełnionego na podanej przez niego stronie internetowej testu na inteligencję. Aby uzyskać wynik testu IQ, należało wysłać dwa smsy za prawie 47 zł. Jednak po dopełnieniu formalności, kontakt z pośrednikiem już się urywał - wyjaśniła asp. Magdalena Michalewska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej w Gdańsku.

Policjanci ustalili, że oszust dostawał prowizję z wysłanych smsów. Policjanci namierzyli mężczyznę w Gdańsku. 26-latek wczoraj trafił do policyjnego aresztu. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że jego ofiarami padło nawet kilkanaście tysięcy osób z całej Polski. Póki co usłyszał 28 zarzutów. Sprawa ma charakter rozwojowy. Za oszustwa grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.