Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 01 Oct, 2023

Odsłonięto dwie tablice na budynku Komendy Miejskiej w Gdańsku

Odsłonięto dwie tablice na budynku Komendy Miejskiej w Gdańsku

Dwie tablice upamiętniające ważne wydarzenia, odsłonięte zostały wczoraj na budynku Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Pierwsza z nich jest odtworzeniem zniszczonej przez Niemców we wrześniu 1939r. Druga natomiast upamiętnia Komisariat Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku.

Uroczystość poprzedziła Msza Święta w Kościele Chrystusa Króla w Gdańsku i przemarsz ulicami Rogaczewskiego, Pohulanka i Nowe Ogrody.

Wczoraj na budynku Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku odsłonięto dwie tablice pamiątkowe.

Pierwsza z tablic jest odtworzeniem odsłoniętej w 1935 roku i zniszczonej przez Niemców we wrześniu 1939 roku tablicy upamiętniającej piętnastą rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Druga z tablic mówi natomiast o historii i dawnym przeznaczeniu budynku Komendy, gdzie w latach 1921 - 1939 mieścił się Komisariat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

W akcie odsłonięcia tablic oraz złożenia pod nimi kwiatów uczestniczyli między innymi mł.insp. Czesław Koszykowski - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku oraz mł.insp. Zbigniew Pakuła - Komendant Miejski Policji w Gdańsku.

Cała uroczystość poprzedzona została Mszą Świętą w Kościele Chrystusa Króla w Gdańsku i przemarszem ulicami Rogaczewskiego, Pohulanka i Nowe Ogrody.