Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 27 Mar, 2023

Nowy dowódca Marynarki Wojennej

Nowy dowódca Marynarki Wojennej

Wykonujący obowiązki Prezydenta RP, marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski powołał na stanowisko dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Matheę. Uroczytość wręczenia nominacji odbyła się w Belwederze.

Tomasz Mathea urodził się 30 kwietnia 1955 roku w Warszawie. W wieku 19 lat rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Po skończeniu studiów rozpoczął służbę jako dowódca działu broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP \"Sokół\". W 1984 roku awansował na stanowisko zastępdy dowódcy okrętu podwodnego ORP \"Bielik\". Kolejno był szefem Sztabu Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a następnie dowódcą Dywizjonu. W 1996 roku został zastępcą dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, a dwa lata później objął stanowisko szefa Szefostwa Szkolenia Morskiego w Dowództwie MW. W czerwcu 2000 roku awansował na stanowisko dowódcy 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu.

W 2002 roku skierowany został na studia w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie. Admirał floty jest absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej b. ZSRR, Królewskiej Akademii Sztabu MW Wielkiej Brytanii oraz polskiej Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia operacyjno-strategiczne w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie, najważniejszej i najbardziej prestiżowej uczelni wojskowej Stanów Zjednoczonych.

Tomasz Mathea zastąpił na stanowisku wiceadmirała Andrzeja Karwetę, który tragicznie zmarł w katastrofie pod Smoleńskiem.