Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 23 May, 2024

Nowoczesny sprzęt w laboratorium kryminalistycznym

Nowoczesny sprzęt w laboratorium kryminalistycznym

Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zostało unowocześnione za pieniądze z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Na Pomorze trafił m.in. sprzęt do badań fonoskopijnych, odzyskiwania utraconych danych, a także zestaw do zabezpieczania cyfrowych danych na miejscu zdarzenia. Ogólnopolski projekt w którym bierze udział 7 policyjnych laboratoriów wart jest ponad 6,5 miliona euro. Dodatkowo Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przekazał 200 tysięcy złotych na adaptację pomieszczeń.

W ramach projektu do KWP w Gdańsku trafiły cztery wielofunkcyjne, indywidualne, obsługiwane przez tzw. techników laboratoryjnych stanowiska, umożliwiające przeprowadzanie analiz związanych z odzyskiwaniem utraconych danych cyfrowych (np. dysków komputerowych, pamięci zewnętrznych, telefonów komórkowych, dyktafonów cyfrowych itp.), przetwarzaniem sygnałów akustycznych i wizyjnych (np. monitoringu przemysłowego, miejskiego i stadionowego), wykonywaniem kopii dostarczanych materiałów dowodowych, zabezpieczaniem danych oraz przygotowywaniem materiałów dowodowych do dalszych badań przeprowadzanych przez ekspertów. Ponadto technicy wyposażeni zostali w specjalistyczne moduły umożliwiające np. zaawansowaną cyfrową korekcję dźwięku, a w zarejestrowanych obrazach prowadzenie kamuflażu osób i przedmiotów, a także obróbkę obrazów zarejestrowanych przez systemy monitoringu.

W ramach projektu zakupiono także indywidualne specjalistyczne stanowiska do przeprowadzania badań komputerowych, stanowiska do prowadzenia badań fonoskopijnych w pełnym zakresie, tj. badań odsłuchowych audiodokumentów, indywidualnych badań identyfikacyjnych wypowiadających się osób oraz badań autentyczności dowodowych nagrań, a także specjalistyczne stanowisko dla eksperta antroposkopii, które to stanowisko umożliwi opracowywanie ekspertyz z zakresu identyfikacji osób i zwłok na podstawie wizerunków oraz progresję i regresję wiekową.

Dla gdańskiego laboratorium zakupiony zostanie także jeden przenośny zestaw do zabezpieczania danych cyfrowych na miejscu zdarzenia. Umożliwi on technikom kryminalistycznym prawidłowe zabezpieczenie materiałów dowodowych w postaci danych cyfrowych, na miejscu zdarzenia. Działania takie mają na celu przede wszystkim zabezpieczenie materiałów dowodowych przed ewentualną ich utratą np. w trakcie transportu do laboratorium, a także zapewnienie nie pogorszenia jakości zabezpieczanych materiałów, co mogłoby się przyczynić do obniżenia ich przydatności do dalszych badań kryminalistycznych;

Dzięki realizacji projektu zostanie stworzona ogólnokrajowa sieć nowych, równorzędnych kompetencyjnie, zespołów realizujących badania kryminalistyczne.

Dzięki doposażeniu w sprzęt i szkoleniom poprawi się skuteczność działania i skróci proces wykorzystania pozyskiwanych danych z systemów audio i wideo. Nowy sprzęt pozwoli na codzienne wykorzystanie zaawansowanych technologii w badaniach kryminalistycznych z zakresu identyfikacji osób i rzeczy.

Praca na nowoczesnym sprzęcie nie byłaby możliwa bez pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Marszałek Mieczysław Struk przekazał 200 tysięcy złotych na adaptację pomieszczeń pod pracę nowoczesnej aparatury.