Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 23 May, 2024

Neptun zostanie na Długim Targu

Neptun zostanie na Długim Targu

Gdańskie Melioracje ogłosiły przetarg na remont gdańskiej Fontanny Neptuna. Mimo to Król Mórz nie spędzi wakacji w pracowni konserwatorskiej. Przez całe lato odbywać się będą intensywne prace remontowe dokładnie pod nim, czyli w podziemiach pod fontanną. 

Wymienione zostaną m.in. znajdujące się pod fontanną pompy, instalacje wodociągowe i elektryczne. Obecna instalacja zapewniająca obieg wody liczy już sobie prawie 50 lat. Nowa będzie więc znacznie nowocześniejsza – pracownicy Gdańskich Melioracji liczą na to, że będzie można na przykład sterować siłą, z jaką wyrzucana jest woda z fontanny. Również nowe oświetlenie Neptuna ulegnie unowocześnieniu. Fontannę podświetlać mają lampy LED-owe. 

W związku w wymianą instalacji wodnej mogą nastąpić chwilowe wyłączenia dopływu wody do fontanny. Jednak sam Neptun przez całe wakacje ani na chwile nie zejdzie ze swojego postumentu. Dopiero w pierwszych dniach września uda się na zasłużony odpoczynek do pracowni konserwatorskiej, gdzie cała jego figura zostanie odrestaurowana. Podobny los czeka też znajdująca się tuż pod Neptunem czaszę fontanny. 

Przypomnijmy, że gdańska Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i miejskich rajców. Rzeźba Króla Mórz została odlana w brązie w 1615 przez Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu wg projektu Gerda Benningka. Czasza oraz trzon, na której stoi posąg jest dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. rok później powstał żelazna krata otaczająca basen wg projektu Abrahama van den Blocke. Fontanna, która ulegała uszkodzeniu podczas II wojny światowej została ponownie uruchomiona w 1954 roku. Od tego czasu działa nieprzerwanie aż do dziś.