Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 12 Apr, 2024

Jarmark Św. Dominika 2010

Jarmark Św. Dominika 2010

750 lat tradycji - jutro startuje Jarmark św. Dominika czyli najstarsza, najsłynniejsza i najdłuższa impreza kulturalno-handlowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Po raz kolejny będziemy mogli liczyć na bogaty program kulturalny, na który złożą się koncerty, pokazy sztucznych ogni, parady, projekty artystyczne, teatralne, happeningi i konkursy.

Jarmark św. Dominika - rys historyczny

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim Dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.
Na sierpniowe Jarmarki do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami. Pośród nich znajdowały się francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, cyna, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki i rosyjskie futra. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie.

Uroczyste rozpoczęcie handlowania i dobrej zabawy oznajmiały w samo południe gdańskie dzwony. Początkowo Jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać, przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich, ul. Długiej i nowych placów targowych jak Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny, których nazwy pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano.

Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II Wojna Światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku z inicjatywy Aliny Główczyńskiej i Wojciecha Święcickiego – dziennikarzy popularnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”. W latach siedemdziesiątych Jarmark był przede wszystkim imprezą handlową, umożliwiającą zakup poszukiwanych towarów. Współczesna formuła Jarmarku nawiązuje do średniowiecznej tradycji handlowania i dobrej zabawy.