Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 28 Feb, 2024

Heweliusz poleci w kosmos!

Heweliusz poleci w kosmos!

Polski satelita, który w 2013 roku poleci w kosmos, będzie nosił imię gdańskiego astronoma Jana Heweliusza! Satelita jest jednym z dwóch, które zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną w ramach polsko-austriacko-kanadyjskiego projektu Brite, polegającego na obserwacji najjaśniejszych gwiazd.
Internetowy konkurs na nazwę pierwszych polskich satelitów ogłosiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika. W pierwszym etapie internauci mogli głosować na osiem propozycji imion. Do drugiego etapu zakwalifikowano te cztery, które uzyskały największe poparcie. Od samego początku faworytem był Stanisław Lem, który ostatecznie zdobył najwięcej - 20 922 głosów. Zacięta walka o drugie miejsce toczyła się między Janem Heweliuszem - gdańskim astronomem, odkrywcą peryskopu i wahadła zegarowego, a Arym Sternfeldem - urodzonym w Sieradzu radzieckim pionierem kosmonautyki, który obliczył wiele orbit sztucznych satelitów Ziemi, między innymi tę, na którą wprowadzono \"Sputnika\".

Głosowanie budziło wiele emocji. Firma czuwającą nad prawidłowym przebiegiem konkursu odnotowała próby naruszenia reguł uczciwego głosowania i obejścia elektronicznych zabezpieczeń. Ostatecznie komisja konkursowa postanowiła nie uwzględniać nieuczciwie oddanych głosów i tym sposobem kandydatura Heweliusza wysunęła się na drugie miejsce w rankingu. Na gdańskiego astronoma oddano w sumie 5509 głosów.

Informacja o tym, że Polski satelita będzie nosił imię Jana Heweliusza, jest tym radośniejsza, że w przyszłym roku przypada czterechsetna rocznica urodzin astronoma. W Gdańsku rok 2011 będzie właśnie Rokiem Jana Heweliusza, a niezwykłe imprezy i wydarzenia sławiące imię i osiągnięcia gdańskiego astronoma trwać będą przez cały rok.