Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 23 May, 2024

Gdańsk: Czternaście nowoczesnych autobusów marki Mercedes

Gdańsk: Czternaście nowoczesnych autobusów marki Mercedes

Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku zakupił czternaście nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów marki Mercedes. Cztery przegubowe i dziesięć „krótkich” autobusów pojawi się na ulicach miasta w marcu przyszłego roku. 

Przetarg na dostawę czternastu nowych pojazdów rozstrzygnięto we wrześniu 2010r. Do przetargu przystąpiły dwie firmy i jedno konsorcjum. Ostatecznie zwyciężyła firma EvoBus Polska Sp. z o.o., która dostarczy Mercedesy typu ConectoLF i ConectoG. Autobusy takie używane są przez firmy przewozowe w Europie (m.in. Czechy, Węgry) i Azji (m.in. Turcja, Arabia Saudyjska). W Polsce znane są mieszkańcom Bydgoszczy, Częstochowy i Lublina. 

Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. zakupił 10 pojazdów jednoczłonowych (tzw. krótkich – 12m) i 4 przegubowe (18m). Pojazd krótki ma 30 miejsc siedzących i 67 stojących, przegubowy odpowiednio 43 i 102. Autobusy są w stu procentach niskopodłogowe. 

Mercedesy Conecto spełniają najwyższe możliwe normy czystości spalin i hałasu – EEV (określane przez Unię Europejską). Wyposażenie pojazdu obejmuje klimatyzację oraz kamery monitoringu w obudowie wandaloodpornej, z możliwością przetrzymywania zapisu do 10 dni. Całość zamówienia określona jest na kwotę 11 206 512 zł, z czego autobus „krótki” kosztuje 722 688 zł, a przegubowy 994 908 zł. 

Gdański Zakład Komunikacji Miejskiej może pochwalić się najnowocześniejszym taborem autobusowym w Polsce. Spółka dysponuje 216 autobusami niskopodłogowymi, z których najstarsze mają zaledwie osiem lat.