Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 28 Feb, 2024

Gdańsk na liście kandydatów do ESK 2016!

Gdańsk na liście kandydatów do ESK 2016!

Gdańsk zakwalifikował się do drugiego etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. W finałowej piątce znalazły się też Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław.

Pięć spośród jedenastu miast - kandydatów wybrała dziś Komisja Selekcyjna, w skład której weszło siedmiu ekspertów z Unii Europejskiej oraz sześciu nominowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Wczoraj wszystkie miasta miały ostatnią szansę na prezentację swojej kandydatury. Dziś punktualnie o godz. 17.00 w foyer Teatru Wielkiego w Warszawie przewodniczący komisji Manfred Gaulhofer ogłosił werdykt.

- Miasta zostały wybrane po bardzo intensywnej dyskusji. Jury było bardzo zadowolone z wysokiego poziomu i różnorodności programowej zaprezentowanych aplikacji - powiedział Gaulhofer.

Choć wczorajsza prezentacja w ocenie sześcioosobowej gdańskiej delegacji wypadła bardzo dobrze, to i tak ostatnie godziny przed ogłoszeniem werdyktu były bardzo nerwowe.

- Tuż przed siedemnastą emocje były ogromne. Teraz przepełnia nas radość, ale od jutra znów bierzemy się do pracy, żeby za rok ta radość mogła być jeszcze większa - mówił tuż po ogłoszeniu wyników prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Właśnie za rok - na przełomie czerwca i lipca 2011 roku Komisja Selekcyjna wyłoni, a minister kultury nominuje polskie miasto, które zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Oprócz miasta z Polski tytuł kulturalnej stolicy europy otrzyma również jedno z miast w Hiszpanii.