Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 01 Oct, 2023

Fontanna Czterech Kwartałów wyróżniona

Fontanna Czterech Kwartałów wyróżniona

Projekt \"Budowa Fontanny Czterech Kwartałów wraz z rewitalizacją ulicy Grobla I\" zdobył wyróżnienie Marszałka Województwa w tegorocznej edycji konkursu \"Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego\".

- Komisja konkursowa w swoim werdykcie podkreśliła walor projektu, jakim jest wykreowanie ciekawego zdarzenia przestrzennego, nowego elementu charakterystycznego, który przyciąga uwagę i aktywizuje użytkowników przestrzeni - wyjaśnił Michał Piotrowski z biura prasowego Miasta Gdańska.

Fontanna Czterech Kwartałów powstała w 2009 roku. Jej koncepcja nawiązuje do dawnej gdańskiej fontanny Czterech Kwartałów stanowiącej granicę pomiędzy czterema kwartałami Głównego Miasta: Rybackim, Szerokim, Wysokim i Kogi.

Niestety nie zachował się żaden wizerunek tamtej fontanny, jej wygląd znamy więc jedynie z opisów: w niewielkim basenie stało czterech chorążych z blachy - każdy skierowany w kierunku swojego kwartału. Każda z postaci dzierżyła sztandar w kolorze swojego kwartału: pomarańczowy - Rybacki, niebieski - Szeroki, biały - Wysoki i czerwony - Kogi.

Pomysł, aby w Gdańsku odtworzyć historyczną fontannę, pojawił się po raz pierwszy w 2002 roku. Miała ona być prezentem dla wszystkich gdańszczan od firmy Saur Neptun Gdańsk. W 2006 roku powstał projekt nowej fontanny autorstwa rzeźbiarek Ewy Koprowskiej-Szulc i Lucyny Kujawy. Nie nawiązuje ona do historycznego pierwowzoru - ma formę kwadratu, w którego narożnikach zasiadają cztery naturalnej wielkości lwy, każdy w innej pozie. Do czterech historycznych kwartałów dawnego Gdańska nawiązują barwy laserowego podświetlenia strumieni wodnych - biały, czerwony, niebieski i pomarańczowy.
Budowa Fontanny Czterech Kwartałów wraz zagospodarowaniem jej otoczenia, iluminacją i rzeźbami czterech lwów kosztowała prawie 3 mln zł. Koszt ten objął także rewitalizację i przywrócenie historycznego wyglądu ulicy Grobla I na odcinku od ul. Szerokiej do ul. Św. Ducha. Inwestycję sfinansowało Miasto Gdańsk przy wsparciu spółki Saur Neptun Gdańsk i Galerii Bałtyckiej.