Od 1 lipca na gdańskiej Zaspie można obserwować przy pracy na wysokościach malarzy z Włoch, Niemiec, Chin oraz Polski. W ciągu dwóch tygodni namalują oni pięć nowych murali.Gotowe prace zostaną odsłonięte 16 lipca podczas uroczystego wernisażu.
- Ideą Festiwalu \"Monumental Art\" jest stworzenie na ścianach zaspiańskich wieżowców największej w Europie kolekcji malarstwa wielkoformatowego - opowiada Piotr Szwabe, kurator przedsięwzięcia, gdański malarz i animator kultury, autor ogromnego portretu Lecha Wałęsy, który powstał na zaspiańskim bloku zamieszkałym niegdyś przez lidera Solidarności.
Festiwal jest częścią starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Projekty takie, jak Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego, czy Gdańska Szkoła Muralu, nawiązują swoim charakterem do hasła przewodniego gdańskiej kandydatury \"Wolność Kultury, Kultura Wolności\". W tym wypadku chodzi o dostępność sztuki w przestrzeni publicznej i tworzenie nowych przestrzeni dialogu wpisanych w miejsca publiczne.
Galeria muralu na gdańskiej Zaspie jest jedyna w swoim rodzaju. Różni się od innych przedsięwzięć skalą i rodzajem podłoża używanego przez malarzy - nie ma na świecie drugiej galerii, w której prace artystów prezentowane byłyby na blokach z wielkiej płyty. Podczas każdej edycji Festiwalu powstają nowe dzieła malowane przez uznanych muralistów.
Łącznie z 5 muralami, które powstaną w lipcu, w skład kolekcji będą wchodziły 24 wielkoformatowe dzieła, o łącznej powierzchni 6 tys. m.kw. W tym roku do grupy artystów, których prace można oglądać na Zaspie, dołączy kolejnych sześciu malarzy. Wśród nich, oprócz Polaków, znajdą się goście z Chin, Niemiec oraz Włoch. W wydarzeniu wezmą udział: Pan LiPing (Chiny), Edeltraut Rath (Niemcy), Jub Möenster (Niemcy), Ryszard Niedzielski (Polska), Jacopo Ceccarelli (Włochy), Tomasz Bielak (Polska).
Lokalizacja festiwalu nie jest przypadkowa. To w Gdańsku zaczęły powstawać pierwsze murale, tu tworzy mocna grupa artystów związanych z tym zjawiskiem. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Trójmiasto stało się stolicą polskiego muralu. Duży udział w tym sukcesie ma Rafał Roskowiński, absolwent gdańskiej ASP, który w latach 90. powołał do życia Pracownię Muralu przy Nadbałtyckim Centrum Kultury. Z jej inspiracji powstało kilkanaście murali malowanych między innymi przez Jimiego Torturo, Tomasza Bielaka, Tomasza Zabrockiego, Krzysztofa Wróblewskiego czy Rafała Ewertowskiego.
Dzięki takim wydarzeniom kulturalnym jak Festiwal „Monumental Art.”, szare blokowiska stają się galerią sztuki. Powstałe na Zaspie wielkoformatowe malowidła są jej nową wizytówką.
Related posts
18 Jan, 2023
7 mins read
94 views
Kryminalni z komisariatu na Oruni zatrzymali 51-latka, który ukradł kartę bankomatową, a następnie posługując się nią, wypłacał pieniądze oraz płacił za zakupy. Pokrzywdzony wycenił straty na prawie 22 tys. zł. Mężczyzna usłyszał 95 zarzutów w tej sprawie. Teraz grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
29 Dec, 2022
13 mins read
122 views
Do Nowego Roku zostało kilka dni, tym samym wielu ludzi będzie chciało przywitać ten dzień z użyciem fajerwerków. Tym samym uczulamy żeby je kupować w sprawdzonych punktach oraz używać je z rozsądkiem.
22 Dec, 2022
6 mins read
173 views
Kryminalni z komendy miejskiej zatrzymali mężczyznę, który przyszedł do mieszkania kobiety i okradł ją, zabierając jej przedmioty warte prawie na 9 tys. zł. Policjanci odzyskali skradzione przez sprawcę rzeczy oraz pieniądze.